wtorek, 9 października 2012

Irmina Woźniak zd. Zadarnowska


Irmina Woźniak


Irmina Woźniak zd. Zadarnowska, urodzila się 16 czerwca 1938 roku we wsi Zadarnowo w województwie poleskim, obecnie Białoruś.


Irmina z mamą / with Mum

Rodzice i dziadkowie mieli tam gospodarstwo rolne, w którym Irmina wychowywała się przez 7 lat. Pamiętała z tamtego czasu zadziwiająco wiele szczegółów i lubiła wracać do nich pamięcią, wspominać.Irmina & DzidziaKobryń 1943 nad rzeką Muchawiec / at the Muchawiec riverIrmina z Mamą / with Mum

Po Drugiej Wojnie Światowej rodzina w ramach akcji repatriacyjnej przyjechała na Ziemie Odzyskane. Szkołę podstawową Irmina ukończyła w miasteczku Wąsosz (Wielkopolska), następnie przeniosła się ze swoją Mamą do Legnicy.
W Legnicy uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego, które wtedy mieściło się przy ulicy Piastowskiej.
Po maturze Irmina ukończyła Studium Nauczycielskie we Wrocławiu i rozpoczęła pracę nauczyciela biologii w Szkole Podstawowej nr 6 w Legnicy.W Legnicy poznała Michała Woźniaka i w roku 1958 wyszła za niego za mąż. Zamieszkali razem przy ulicy Hutników. Irmina mieszkała tam 45 lat.  W 1961 roku urodziła jedyną córkę Magdalenę.
Irmina skończyła zaocznie studia, kierunek biologia, na Uniwersytecie Wrocławskiem i podjęła pracę nauczycielki biologii w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, które mieściło już się w obecnym budynku, przy placu Klasztornym.

W czasie swojego życia zawodowego Irmina była nauczycielem szkoły podstawowej, licealnym, doradcą metodycznym, wicedyrektorem, wychowawcą. Wykształciła kilka pokoleń laureatów Olimpiady Biologicznej. Pisała artykuły o tematyce przyrodniczej do Szkiców Legnickich. Była rzetelnym i cenionym pedagogiem.

W życiu prywatnym była dobrą żoną, troskliwą Mamą i kochającą Babcią, a także serdeczną przyjaciółką dla swoich bliskich i koleżanek. Zawsze miała czas, żeby wysłuchać drugiego człowieka, doradzić mu, podtrzymać na duchu.
W 2010 roku podjęła podróż w rodzinne strony, na Białoruś. Odwiedziła miejsce, gdzie się urodziła i wychowała w pierwszych latach życia. Odwiedziła także groby przodków. Podróż ta dała Irminie poczucie spełnienia, zaspokojenia tęsknoty i powrotu do korzeni.


Nagła choroba szybko zdmuchnęła płomyk Jej życia. Zmarła 29 czerwca 2012 roku w Jeleniej Górze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz