niedziela, 29 września 2019

Tropem Ratoldów cz. 8 - herb

ilustracja
Koloman I Uczony, król Węgier

Aby prześledzić początki pojawienia się Ratolda Caserty na Węgrzech musimy cofnąć się do czasów węgierskiego króla Kolomana I Uczonego. Oto, co piszą o nim w Wikipedii:


Koloman I Uczony (węgKönyves Kálmán; ur. ok. 1070, zm. 3 lutego 1116) – król węgierski w latach 1095-1116 i chorwacko-dalmatyński w latach 1102-1116.
Był synem Gejzy I i Zofii z Looz. Jego bezdzietny stryj, król Węgier Władysław I życzył sobie, aby Koloman został biskupem (przypuszczalnie Agrii bądź Varadinum), wyznaczając w 1095 na swojego następcę młodszego brata Kolomana, Almosa i nadając mu tytuł króla Chorwacji. [Dzięki temu, że młody Koloman był przygotowywany do życia duchownego, nauczył się czytać, pisać oraz poznał łacinę.]
Koloman jednakże nie porzucił swoich aspiracji i schronił się w Polsce, gdzie znalazł wsparcie księcia Władysława I Hermana. Król Władysław zmarł 29 lipca r. 1095, niedługo po powrocie Kolomana na Węgry i upomnieniu się o koronę. Koronacja Kolomana miała miejsce na początku 1096 r.
W 1098 Koloman ożenił się z Felicją de Hauteville, córką Rogera I, hrabiego Sycylii. Miał z nią syna Stefana I.[Wikipedia]

Wybór na żonę Felicji de Hauteville miało najprawdopodobniej związek szukaniem wpływów i sojuszników, ponieważ brat Kolomana, Almos, zagrażał mu w walce o tron. Natomiast Roger I, ojciec narzeczonej, był bliski sojusznikiem Stolicy Apostolskiej - w 1097 Siostra Felicji,  Konstancja poślubiła Conrada , starszego syna cesarza Henryka  IV (Święte Cesarstwo Narodu Niemieckiego), po tym, jak cesarz sprzymierzył się z papieżem.

Pierwsza strona Pictum Chronicon

De Hauteville to był  ród szlachecki pochodzenia normańskiego, z którego pochodzili m.in. królowie Sycyliiksiążęta Apulii i książęta Antiochii. Znani też pod włoską wersją nazwiska d’Altavilla. Według tradycji wywodzą się od norweskiego wikinga Hialtta, osiadłego w podbitej Normandii, na półwyspie Cotentin w początkach X wieku. Nazwisko pochodzi od nazwy jego niewielkich dóbr Hauteville. Historycznym założycielem rodu był Tankred de Hauteville (ur. ok. 990, zm. w 1041), prawdopodobnie wnuk Hialtta. Jego liczne potomstwo, niezamożne, lecz przedsiębiorcze i waleczne zdobyło, zwłaszcza w czasie I wyprawy krzyżowej liczne dobra i panowało w kilku państwach.[źródło
Roger I de Hauteville, nazywany BossoWielki Hrabia (ur. 1031, zm. 22 czerwca 1101) – normański hrabia Sycylii od 1071 do 1101. Ojciec Rogera II. Był najmłodszym synem Tankreda z rodu Hauteville i jego drugiej żony – Fressendy, młodszym bratem Roberta Guiscarda. Do południowych Włoch przybył krótko po 1055. W 1061 rozpoczął podbój Sycylii. [źródło]
Większość informacji z tamtego okresu pochodzi z Iluminowanej Kroniki.  Kronika Ilustrowana (Kepes Kronika) nazywane także Chronica Hungarorum , Kronika (Hungariae) Pictum , Chronica Picta lub Chronica de GESTIS Hungarorum ) to średniowieczna ilustrowany kronika z Królestwa Węgier z drugiej połowy XIV wieku. 

Według Iluminowanej Kroniki z 1358: 
'46. Potem Oliver i Ratold przybyli z ziemi Apulii za czasów króla Kalmana. Pochodzą z rodziny Caserta ”.

Według kroniki sycylijskiego benedyktyńskiego mnicha Gauf-redusa w Malaterra, w następnym roku, w maju 1097 roku, hrabina Buzilla [Felicja] przybyła na Węgry z 300 sycylijskimi rycerzami. Wśród nich był rycerz imieniem Ratold, który stał się przodkiem późniejszego plemienia Ratold, które rozpadło się na więcej niż dziesięć rodzin w następnych stuleciach. Oryginalną własnością tego rodzaju była dzisiejsza Gyulafirátót, osada w pobliżu zamku Veszprém, nazwana na cześć Ratolda.[źródło]
Gyulafirátót ( po niemiecku Rathold ) był częścią Veszprém 

Przodkami rodziny Rátót (Rátold) byli Włosi [a może Normanowie, przybyli z de Hauteville'm o czym świadczy germańskie imię?]. Według Simona Handai i innych kronik, przodkowie rodziny Rátót, Ratold i Oliver, przybyli na Węgry z Neapolu w prowincji Apulia, Caserta, pod koniec XI wieku, około 1079 roku. Rodową odznaką z rodzaju był liść lipy, który można również znaleźć na herbach rodzin, które z niego pochodzą. Klan otrzymał obszar Rátót pod Veszprém z rezydencji króla, ale otrzymał także duży obszar na południowy wschód od Vác , gdzie również zainstalowano wioskę Rátót.

W węgierskich archiwach istnieje zapis, że za panowania króla Stefana Węgierskiego (1116-1131) - miała miejsce pierwsza królewska darowizna dla osób świeckich. Po raz pierwszy świecki właściciel otrzymał dotację z ziem królewskiej wioski Örs.
Pierwsza taka obdarowana rodzina pochodziła z rodu Ratoldów. Ta rodzina, podzielona na kilka gałęzi na przestrzeni wieków, była właścicielami dawnej królewskiej posiadłości Örs (głównie późniejszych Felsőörs) od 1131 do 1402 r. 

Herb rodu Ratold (dawniej Rátót, Rathold)



Palatine Roland's Seal, 1255. 
Liście lipy pochodzą z herbu rodzinnego, herbu rodu Rathold a podwójny krzyż z herbu kraju.

Roland lub Loran I, potomek Ratolda Caserty, był palatynem od 1248 do 1255 roku. 






pieczęć Lóránta


Rat Loran I. Lorant




Pieczęć Sędziego Jana, 1394

*  *  *

Rodziny, które pieczętowały się herbem Rathold:

Ród Ratold: Feledi , kazai , Gyulafi , ráthóti Gyulafi, Ilsvay , Kazan Kogut , Kapolyay Serkan Lorántfi , Pásztohi , Pakos Paksy , Putnoki , Ráday , Thar. Wspólną cechą ich herbu jest liść lipy. (Bárczay 15-16.)


Na temat herbu Ratold na węgierskich stronach jest niemało informacji. Na stronie Arcanum, wywody na temat herbów prowadzone są na przykładzie poznanego najlepiej, czyli.... Ratolda. 

Herb rodzaju Rathold był stałym elementem od samego początku do dnia dzisiejszego. Jak widać w pierwszym znanym herbie, znaczku 1238 właściciela Mikołaja (ryc. 1) , widzimy pojedynczy suchy liść lipy unoszący się w górę , ten liść lipy jest taki sam przez trzy stulecia, ale nawet on nie przetrwał upadku heraldyki i musiał ustąpić naturalistycznej naturze epoki. Taka stałość jest również rzadka za granicą, niespotykana na Węgrzech. 


Nr 1. 1238. Miklós alországbíró (Nyáry Herald. III. tábla 20.)

Rozbieżność wykazana przez Palatine Roland I. na 1255 (ryc. 2) (vlamint son Matthias pojawia się w 1281 * pieczęci koni, nie wspominając o II)


Nr 2  1255. Palatyn I. Roland. (Ord. Org. Dipl. 214.)

Pieczęć Palatine Roland z 1299 r. (Ryc. 3), która pyta, czy tarcze  są dostępne? jest to tylko oczywiste, ponieważ tutaj sposób umieszczania liści lipy jest taki, że musimy na nie patrzeć tylko dwa lub trzy razy, i nie możemy tego powiedzieć: Palatyn Roland nosił trzy liście lipy , a Matthias conmes nosił dwa liście lipy.


Nr 3 1299. II. Roland nádor. (Orsz. ltár dipl. 1880.)

Nr 4 1321. Roland nádor fiai: Dezső mester, Leustách, Roland és István (Orsz. ltár dipl. 2064.)
1321 Synowie Palatyna Roland: Mistrz Dezso, Leustach, Roland i István

Nr 5  1347. Oliver f. Mathlae de g. Master Ratold (Rajcsányi Coll.)


Nr 6  1358. Generatio Oliveri et Ratoldi. (Wiedeńska kronika zdjęć.)


Nr 7 1361. Stephen Provost of Buda. (Ord. Org. Dipl. 5076.)


Nr 8 1380. Kazai Kakas László. (Wieki, 1880–484.)


Nr 9  1392. 1394. János Kaplai, sąd krajowy. (Ord. Or. Dyplom 7731 i 7001.)

Nr 10 1392 Thary (Ord. Ord. Gr. 26571.)

tych powodów możemy powiedzieć, że nazwa rodu Rathold pochodzi z XIII wieku. W XX wieku istniał pojedynczy liść lipy.
XIV. wiek, siedem lub dziewięć pieczęci i namalowany herb, pozostawiono nam, zachowując tarcze rodzaju Rathold i tarcze niektórych rodzin od nich rozgałęzionych. We wszystkich tych miejscach możemy zobaczyć pojedynczy stojący, doskonale stylizowany liść lipy, w przeciwieństwie do liścia „wiszącego” lub „lipowego” średniowiecznej heraldyki, który jest tak popularny za granicą. *
Każdy z tych liści lipy ma cienką, krótką łodygę, a dwa mają krótką, skierowaną do góry gałąź (ryc. 11 i 13). To rygorystyczne oznaczenie tych różnic jest całkowicie zbędne, ponieważ wywodzą się wyłącznie z kaprysu rytownika i jego natychmiastowego nastroju, a heraldyczny liść lipy zawsze pozostaje, cienki lub gruby, z łodygą lub bez niej.


Nr 11
1393. 1396. Palatyn z Ilsvai Leustách. (Archiwum krajowe.)


Nr 12
1395. János Pásztóhi sąd-męczennik. (Iwan Wielki.)

Uderzające w tej serii pieczęci jest to, że dwie gałęzie rodzaju Rathold, które mają tę samą nazwę,  noszą jednocześnie typowy liść lipowy z rodzaju Cymer, z pierzastym zwojem. Tak to widzimy na pieczęciach Ilsvai Leustach 1393 i 1396 (ryc. 11) i János Pásztóhi 1395 (inskrypcja) (ryc. 13).


Nr 13  1395. 1396. János Pásztóhi jest urzędnikiem wiejskim. (Archiwa krajowe 8138.)


Pieczęć Ilustvy Leustak jest niewątpliwie wydrukowana tą samą typografią - nie jest dla nas nowa, została po raz pierwszy opublikowana przez Iwana Wielkiego *, a także opublikowana w „Turulu  . Temat umieszczony na liściu lipy był uważany za koronę (koronę królewską lub cesarską), ale Rajcsányi również popełnił ten sam błąd; Wskazał również, że w tym przypadku nie można było zdecydować, czy pieczęć przedstawiała dekorację tarczy lub hełmu Ilsvaian, czy też był to emblemat ze znakiem bocznym. czy dobrowolne połączenie tarcz Ilsvaian i hełmu nieznanego wówczas.


Dwie pieczęcie z kolekcji rękopisów Rajcsányi potwierdzają, że założenia te nie były bezzasadne. Zgodnie z nimi Oliverius (syn Macieja z rodzaju Rathold w 1347 r.) B tarcza liścia lipy (ryc. 5), dekoracja hełmu liścia lipy z piórkiem pawia (ryc. 29). Tarcza jego pieczęci z 1395 i 1396 r. to liść lipy z przewróconym piórkiem *, a więc całkowicie identyczny z dekoracją hełmu pieczęci Oliveriusa.

Nr 29. 
Olivér tárnokmester czímer-pajzsához
Dekoracja hełmu Olivera do tarczy herbu
W XIV wieku posługiwał się definicją frędzla, który był również stojącym liściem lipy z cienką krótką łodygą w tym ważnym okresie heraldyki. Widzimy zatem lata 1380-te Koguta Kazańskiego (ryc. 8); Kaplaiak 1392 na ryc. 9; Tharyak 1393-to (ryc. 10); Pásztóhiak 1395 (ryc. 12); na pieczęciach Ilsvaanów z 1393 i 1396 r. (ryc. 11).
Z XV wieku pozostały tylko cztery herby. János Feledy z 1440 r. (Ryc. 14); György Lorántffy z 1466 (ryc. 15); György Kakas z 1471 r. (Ryc. 16); Wdowa László Gyulaffy z 1491 r. (Ryc. 17).


Nr 14
1440. John Benedict syn Bencze. (Ord. Altar 13602.)

Nr 15
1466. György Lórántfi Serkei. (Ordnance of Ors 16342.)

Nr 16
1477. Kazai Kakas György. (Nr zamówienia 28859.)

Nr 17
1491. Wdowa lub syn László Gyulafi Rátóthi István. (Ord. Orchestra 19741.)

Jak konserwatywny był potomek Ratholdów w odniesieniu do ich herbu, pokazuje, że w ciągu kolejnego stulecia, choć był to okres świetności heraldyki, niewiele się zmieniło. Musimy wskazać, że kierunki naturalistyczne pojawiające się na trzech ostatnich pieczęciach, na których zamocowany jest lewoskrętny liść każdego liścia lipy, pozostają niezmienione. Pozostało to zgodne z obyczajami XVI wieku, jasne świadectwo, że chociaż styl heraldyczny ewoluował i zmieniał się zgodnie ze stylem artystycznym, w niektórych przypadkach pozostawał dziesięcioleci. Aby zilustrować to stwierdzenie, widzimy pouczające przykłady gałęzi rodzaju Rathold w XVI. i XVII. stulecia herbów.
Nr 18
1512. John Putnoki. (Nr zamówienia 22333.)

Nr 19
1525. Biskup Balázs Paxy z Győr. (Archiwum krajowe.)

Nr 20
1530. Feledi Eustach. (Ołtarz Lónyay w Deregnyő.)



Nr 21
1568. Job of Paksy. (Zbiera Rajcsányi.)

Nr 22
1588. Gyorafi György Rátóthi (pieczęć).

Nr 23
1614. Mihály Lórántfi.

W XVII. Mihály Lorántffy otworzył serię pieczęci z XVI wieku (ryc. 23). Ta pieczęć pokazuje również kilka wieków wspomnień, w których stylizowany jest również pień drzewa i częściowo liść lipy. Po raz ostatni widzimy każdy z liści lipy w herbie Ratholdów . Na pieczęci Zsuzsánna Lorántffy z 1617 r. (Ryc. 24) pień drzewa ma dwa długie pędy i przymocowany jest do nich jeden liść lipy. Do śmierci Zsuzsánny Lorántffy używa tego herbu. Pieczęć György Paksy (ryc. 27) jest dość podobna do tej, ale w 1694 r. (Ryc. 28) jest uszczelniona trójlistną gałęzią lipy, podobnie jak György Ráthóti w 1685 r. (Ryc. 26), której pieczęć podnosi się z korony potrójnego liścia lipy. 


Nr 24
1617. Zsuzsánna Lorántfi. (Archiwa Ibrány.)

Nr 25
XVII. Sto. Herb Lorantfi w zamku Sárospatak.

Nr 26
1685. György Gyulafi.

Nr 27
XVII. Sto. György Paksy.

Nr 28
1694. György Paksy.

Wszystkie starożytne rodziny posiadające liść lipy w herbie pochodzą z rodu Rathold.


Nr 31
1617. Do tarczy Zsuzsánna Lorántfi Zsmer.


Nr 32
1685. Do herbu Jerzego Gyulafiego Jerzego.

Nr 33 Rodzina Putnoky.

Dalej jest dekoracja tarczy. Jak to pierwotnie wyglądało? I jak to się zmieniło z czasem? Najstarsza dotychczasowa dekoracja kasku herbu Rathold, którą Rajcsányi uratował przed zapomnieniem w swoich rysunkach piórem. Widać to na okrągłej pieczęci Olivera, syna Matthiasa z 1347 r., Przedstawiającej prześladowany liść lipy z ładnie stylizowanym pawim piórem (ryc. 29). Rysując tę ​​pełną pieczęć, Rajcsányi wykonał dla nas wspaniałą robotę, ponieważ pokazana tutaj dekoracja hełmu jest jedyną pozostawioną nam z rodu Rathold.


Nr 29
Dekoracja Olivera do tarczy herbu

Zaledwie czterdzieści lat po dekoracji hełmu Olivera, jak opisano powyżej, inny członek rodu Rathold: dekoracja hełmu na pieczęci sędziego Jánosa Kaplyai z 1392 i 1394 (ryc. 30), również liść lipy (bez obrotu piórem).


Nr 30
1392. 1394. Do tarczy herbu János Kaplai.

Każde z potomków Lorántffy, Gyulaffyak i Rathold wiernie zachowało rodzaj liścia lipy w swoich dekoracjach hełmów.

Kolejną gałęzią rodu Rathold, która wciąż żyje, jest rodzina Putnoky, która jest szeroko rozpowszechniona w hrabstwie Borsod w Abauj. Rodzina ta przez stulecia stosowała również pojedynczy liść lipy w swoim herbie (ryc. 18), który pozostawał niezmienny ze starożytnym typem zarówno w dekoracji tarczy, jak i hełmu, i chociaż jego styl jest dziś bardziej naturalistyczny niż w przypadku innych wymarłych gałęzi, herb Lorántffyak, Paksyak, Gyulaffyak, ale dziś jest to jedyny żyjący, którego herb rozpoznaje starożytny typ herbu Rathold.


Pozostaje śledzenie i definicja kolorów rodzaju Rathold w formie herbu, jak pokazano na pieczęci Olivera 1347. W tej definicji pomogą:
1. Malowany herb Rathold można zobaczyć w kronice wiedeńskiej.
2. Serkei z rodzaju Rathold Lorántffy, Rátóthi Gyulaffy, gr. Malowany herb rodzin Ráday i Putnoky.
3. Obcy kolorowy herb z liśćmi lipy lub królami.

Niektóre ściśle określone zasady heraldyki XX wieku
Gdyby to był punkt wyjścia naszej rozprawy, z dobrych powodów nie oświadczylibyśmy, że nie uważamy Kroniki Wiedeńskiej za wystarczająco wiarygodną z heraldycznego punktu widzenia; Według tej kroniki herb Rathold był czerwony i, jak wiemy, nakrycie głowy było również liściem lipy z rotatorem z piór pawia. Dekoracja hełmu w średniowieczu, jeśli była powtórzeniem tarcz, musiała dokładnie pasować do kolorów; wirowe pawie pióra były z reguły malowane w ich naturalnym kształcie i kolorze o mniej lub bardziej uroczym blasku;
Ale jeśli nie przyznamy bezwarunkowego uznania malowanemu herbowi Kroniki Wiedeńskiej lub jeśli nie są one w ogóle znane, kolory herbu Rathold można ustalić na podstawie następujących zasad. W średniowiecznej heraldyce, szczególnie Niemcy, liść lipy i lipa w ogóle były bardzo popularnymi garbarniami i pomimo częstego stosowania, te liście lipy, gałęzie i drzewa były w kolorze naturalnej zieleni lub złota, białe liście lipy są rzadkie, czerwienie są rzadsze, niebieskie lub czarne, że tak powiem, nigdy nie były używane. Podobnie herby liści lipy w tym wieku były albo zielone, albo złote, inne kolory były sporadyczne. Tak więc kolory herbu Rathold, zgodnie ze średniowiecznymi zasadami heraldyki (ponieważ raczej przestrzegamy reguł niż wyjątków), byłyby następujące: tarcza czerwona lub złota, liść lipy złoty lub zielony i naturalny kolor pawia. W tym przypadku pióra zmieniają kolory liścia lipy, zarówno w tarczy, jak i hełmie, a jednocześnie w tarczy.
Pochodzenie całego herbu Olivera z klasycznej epoki heraldycznej lub właściwa stylizacja herbu jest dla nas gwarancją, że piórko pawia niebiesko-zielono-zielone nie przylgnęło do zielonego liścia lipy. Dlatego ten liść lipy musiał mieć inny kolor, wy, złoto, i dekorację hełmu po powtórzeniu tarczy, a liść lipy tarczy również był złoty, a stąd tarcza: czerwona. - Naszą hipotezę dodatkowo podkreśla kształt herbu Ilsvay i Pásztóhy: złoty liść lipy z naturalnym piórkiem pawia. Tutaj złoty liść lipy wyklucza z tarczy kolory rudy, niebiesko-zielony obrotowy, niebieski, zielony i czarny, a czerwony kolor pozostaje jedynym dopuszczalnym kolorem.
Niebieski kolor tarczy Lórántffyak, Gyulaffyak, Puthnokayak, Rádayak nie ma żadnego znaczenia. Ten kolor pochodzi z XVII. Stosowano go w naturalistycznym kierunku XX wieku, aw czasach upadku aż do dnia dzisiejszego, kiedy tarcza została zatarta, używano niebieskiego jak lwa lub ramienia z mieczem zamiast zapomnianych kształtów.
Opis całego herbu Rathold jest zatem następujący: w krwawej tarczy, złotym liściu lipy, dekoracji hełmu; złoty liść lipy z naturalnym rotatorem z piórami pawia; koce: czerwone złoto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz